fbpx
RU EN PL UK

Теребле-Рікська ГЕС

Теребля-Ріскская ГЕС - гідроелектростанція в Хустському районі Закарпатської області України, розташована в долинах річок Теребля і Ріка. Будівництво ГЕС почалося в 1949 р, закінчилося в 1955 р Подавати електроенергію в мережу початку в 1956 р

ГЕС побудована за гребле-деривационной схемою. Потужність 27 000 кВт, щорічне виробництво електроенергії в середньому (в залежності від рівня води в річках) 123 млн. КВт / год. Після спорудження греблі виникло водоймище обсягом 23,7 млн. Метрів кубічних, площа водного дзеркала - 1,6 кв. км. У будівлі ГЕС встановлено 3 радіально осьових гідроагрегату потужністю по 9 МВт виробництва Уралелектроаппарат, що працюють при розрахунковому напорі 200 м.

Унікальні природні умови району будівництва дозволили народитися незвичайного інженерному рішенню. Дві річки Теребля і Ріка розташовані майже паралельно, з невеликим вододілом по Бовцарський хребту, але на різних по висоті рівнях. При такому розташуванні гідростанції виникала можливість використання натурального перепаду: воду з басейну Теребля пропонувалося скидати в басейн р. Ріка, що значно підвищувало потужність водного потоку. Між річками побудований дериваційний тунель довжиною 3,7 км, яким води ріки Теребля через ГЕС потрапляють в річку Ріка.

Для здешевлення і прискорення будівництва проект поступово змінювався. Початковий варіант компонування станційного вузла складався в 1948 р, коли ще актуальними вважалися питання безпеки прикордонних об'єктів. Тому розробники намагалися забезпечити повний захист від повітряної атаки, спроектувавши підземну станцію з забетонованих в скелі трубопроводом. За цим варіантом машинний зал і розподільне обладнання проектувалися на глибині 30 м.

У документах робочого проекту як остаточний був прийнятий інший варіант ГЕС, в якому передбачалося спорудження головного вузла з греблею висотою 40 м на р Теребля, пристрій тунелю через вододіл двох річок, будівництво станційного вузла на р. Ріка. Будівництво велося силами фінських військовополонених. Ще в 1923 р інженер Крижко запропонував проект з використанням води двох річок - Тереблі і Ріки, що течуть на відстані один від одного 4 км, а річка Теребля тече на 210 м вище Ріки. Якщо на річці Теребля побудувати греблю висотою 46 м, яка стримає 45 млн. Куб. м води, то її через трубу діаметром 2 м можна буде безперервно подавати на турбіни ГЕС, яку пропонувалося побудувати на Ріці.

Теребля-Рікська ГЕС не є об'єктом для відвідин туристів. І все ж, якщо дуже постаратися, завітати на станцію можна.

Хочете бути в курсі всіх новин і не пропустити цікаві тури?

Підпишись на розсилку і дізнайся першим про наші пропозиції!