fbpx
RU EN PL UK

Заповідник "Козацькі могили" (Берестечко)

Козацькі могили - унікальне місце, священне для кожного небайдужого українця. Саме тут, на цих зелених луках і болотах, кілька століть назад віддали своє життя за свободу українського народу наші славні предки.

Саме тут, посеред трьох населених пунктів - Острога, Берестечка і Пляшева - в 1651 р сталася найбільша битва Визвольної війни під проводом гетьмана Б. Хмельницького. 100-тисячне козацьке військо за підтримки 30 тисяч татар хана Іслама III Гірея відразу під Берестечком з 300-тисячної польської армії короля Яна Казимира II.

У найважливіший переломний момент татарське військо зрадницьки відступило через всяких несприятливих ознак, тим самим визначили підсумок битви. Незважаючи на героїчний опір, запорожці були розбиті, втративши, за різними оцінками, від 10 до 30 тисяч убитими. Велика частина з них просто були заживо поховані в болотах і топях.

У 1912 р в пам'ять про трагічні події на місці битви був заснований Свято-Георгіївський чоловічий монастир, перенесена сюди дерев'яна Михайлівська церква XVII ст., В якій Хмельницький молився перед боєм. За проектом архітекторів В. Максимова та А. Щусєва був споруджений чудовий храм-пам'ятник Св. Георгія в стилі козацьких храмів з дев'ятьма головами, унікальним зовнішнім іконостасом, "балконних" церквою Бориса і Гліба і підземним ходом. Підземний хід з'єднує Михайлівську церкву з підземною каплицею-усипальницею Параскеви П'ятниці під Георгіївським храмом, де поховані останки загиблих козаків.

У 1966 р на території сонастиря був створений музей-заповідник "Козацькі могили". Зараз це Національний історико-меморіальний заповідник "Поле Берестецької битви". У музеї комплексу представлені знахідки, зроблені археологами на поле битви. У 1991 р перший президент України відкрив тут пам'ятник козакам. Чинний Свято-Георгіївський чоловічий монастир належить Українській православній церкві Київського Патріархату.

Хочете бути в курсі всіх новин і не пропустити цікаві тури?

Підпишись на розсилку і дізнайся першим про наші пропозиції!