fbpx
RU EN PL UK

Держпром, Харків

Будівля Держпрому - першого радянського хмарочоса - поза всяким сумнівом є символом Харкова, одним з кращих його будівель. Воно було задумано як символ радянської влади і життя в Україні в той момент, коли Харків став столицею Радянської Української республіки.

У ті роки в Харків стали переїжджати підприємства державного управління промисловості, так звані трести. Для їх повноцінного функціонування катастрофічно не вистачало контор, тому і було прийнято рішення побудувати опору для технічної бюрократії - Держпром. Ось так і з'явився Будинок державної промисловості, в якому цій самій промисловістю навіть "не пахло". Місцем для його будівництва було обрано "Кругла" площа.

У конкурсі на спорудження Держпрому брав участь знаменитий архітектор академік Олексій Бекетов, але його традиційний "бекетовского" проект через "старомодності" не зміг конкурувати з молодими архітекторами конструктивізму.

Конкурс на одне з головних в новій столиці будівель викликав неабиякий ажіотаж, і в підсумку став міжнародним, а переможцем став проект з девізом "Непроханий гість" авторства ленінградців С.Серафімова, С.Кравца і М. Фельгера, проте будівництвом будівлі керував харків'янин Павло Роттерт .

Будівельники здебільшого вручну викопали в землі котлован під будівлю об'ємом 20 тисяч кубічних метрів і вивезли землю на кінській тязі на плоских возах - "Грабарку".

Величезна, навіть за нинішніми стандартами, багатоповерхова бетонна конструкція була споруджена в найкоротші терміни - за три роки. Будувалася візитна картка міста практично вручну. Щоб спорудити багатоповерхівку, пішло п'ять тисяч робітників, ентузіастів і студентів Технологічного Інституту, які працювали в три зміни. Як техніки використовувалися коні з підводами і 14 вантажівок, мощі яких іноді було мало. У найспекотніші дні на будівельному майданчику одночасно працювали до 15 тисяч чоловік.

На будівництво Держпрому пішло 1315 вагонів цементу, 9000 тонн металу, 3700 вагонів граніту і 40000 кв. м скла. 

У момент споруди це був найбільший в СРСР (за іншими даними, в Європі) "хмарочос", який і зараз вражає: його об'єм 347 тис. М.

Під час німецької окупації 1941-1943 на першому поверсі була влаштована стайня, на інших поверхах на початку окупації жили мавпи, що втекли з розташованого поруч з будівлею зоопарку.

Перед відступом в серпні 1943, під час так званої "очистки" Харкова, німці замінували Держпром, як і багато інших будівель міста, але вибух був відвернений невідомим патріотом, який при цьому загинув. Тоді будівлю підпалили, але залізобетонному остову Держпрому це не завдало шкоди. Будівля відновлено після війни в 1944-1947 роках.

Хочете бути в курсі всіх новин і не пропустити цікаві тури?

Підпишись на розсилку і дізнайся першим про наші пропозиції!